Ransomware

Jak chronić się przed atakami?

Scenariusz działania ataków ransomware jest podobny. Na skrzynkę e-mail trafia sfałszowana wiadomość, której otwarcie prowadzi do zainfekowania komputera. Wirus jest w stanie dostać się do komputera za pośrednictwem pobranego pliku, wykorzystując niespójności w strukturze ochrony lub nawet przez wiadomość tekstową.

Czym się różni od typowego złośliwego oprogramowania?

  • Nie kradnie danych użytkownika, lecz je szyfruje
  • Wymusza płatność okupu, zazwyczaj w dolarach lub Bitcoinach
  • Nie jest trudnydo stworzenia – w sieci można znaleźć wiele bardzo dobrze opisanych instrukcji jak i również materiałów dotyczących cryptolokerów
hacker2

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które infekując urządzenie lub komputer blokuje jego podstawowe funkcje i zmusza użytkownika do wniesienia opłaty, w zamian za przywrócenie kontroli na systemem operacyjnym i dostępu do danych zgromadzonych na komputerze. Zagrożenie jest w stanie dostać się do komputera za pośrednictwem pobranego pliku, wykorzystując niespójności w strukturze ochrony lub nawet przez wiadomość tekstową. Oprogramowanie ransomware jest tworzone przez hackerów-oszustów, którzy w ten sposób wyłudzają pieniądze w zamian za odszyfrowanie danych i przywrócenie do nich dostępu.

Najbardziej typowe ransomware blokują ekran urządzenia i wyświetlając obraz blokuje tym samym możliwość eksploatowania urządzenia. Wyświetlana wiadomość żąda od nas płatności, by rozszyfrować nasze prywatne pliki.

Zabezpiecz swoje dane i wyeliminuj ryzyko ataku hakerskiego na Twoję urządzenia i pliki dzięki naszym rozwiązaniom:

Qsan

Zabezpiecz swoje dane i firmę przed utratą danych dzięki macierzom Qsan i bezpłatnym migawkom. Macierze firmy Qsan zapewniają 4 096 migawek w standardzie, dzięki którym jest możliwe odzyskanie danych bez dodatkowych kosztów

Qnap + Xopero

Prostą, lecz skuteczną metodą minimalizacji zagrożeń ze strony oprogramowania ransomware są zawsze dostępne i przechowywane zdalnie aktualne kopie zapasowe. Serwer QNAP NAS wraz z oprogramowaniem Xopero jest idealnym centrum backupów, które oferuje kompleksowe funkcje tworzenia kopii zapasowych.

Ctera

Migawki oraz backup serwerów oraz urządzeń końcowych typu komputer stacjonarny, laptop czy telefon, pozwalają na pełne zabezpieczenie danych i ich odzyskanie w przypadku zaszyfrowania.